Jak zacząć sprzedawać poduszki?

Jak zacząć sprzedawać poduszki?

Ludzie miewają różnorodne pomysły na własne biznesy, dlatego nieraz zadziwiają one pozostałych i zaskakują ich swoją oryginalnością czy kreatywnością. Dobrym pomysłem może być bowiem nawet sprzedawanie poduszek – rzeczy, które każdy chce More »

Jaskra i zaćma

Jaskra i zaćma

Tylko i wyłącznie oczy pozwalają dostrzec piękno tego świata, ale rzadko kto odpowiednio o nie dba. A ty? Regularnie robisz badanie wzroku? Jak większość osób, pewnie nie. Jeśli zauważyłeś, że nie widzisz More »

Jak uzyskać prosty zgryz?

Jak uzyskać prosty zgryz?

Za wygląd zębów odpowiada nie tylko ich stan czy kolor. Liczy się też zgryz, który nieraz pozostawia wiele do życzenia. Mało kto może pochwalić się idealnie prostymi zębami otrzymanymi od matki natury, More »

Przeponowe naczynie – funkcjonalność

Przeponowe naczynie – funkcjonalność

Po pierwsze. Należy uświadomić sobie, że zakup dobrego sprzętu, może w znacznym stopniu podnieść wydajność całej instancji i sprawić, że jej żywotność będzie naprawdę znacznie większa. Niestety, bardzo często kupując komponenty do More »

Suknia idealnie dopasowana

Suknia idealnie dopasowana

Trzeba bezie kupować suknie na kilka miesięcy przed planowanym ślubem, ale pamiętajmy, że jeśli suknia jest idealnie dopasowana to nie możemy schudnąć, ani przytyć, bo będą konieczne kolejne poprawki, a to wymaga More »

 

Wszystko o kołach zębatych

Na pewno wielu z nas zastanawiało się kiedyś, czym właściwie są koła zębate. Wiemy, że to element wielu maszyn i mechanizmów stosowanych w technice, inżynierii, a także podstawowych narzędziach używanych w gospodarstwie domowym. Warto jednak wspomnieć, że koła zębate mają określoną budowę i spełniają określone funkcje w poszczególnych mechanizmach. Najogólniej rzecz ujmując koła zębate są elementem czynnym przekładni zębatej, sprzęgła zębatego, pompy zębatej i innych mechanizmów. Koła zębate składają się z:

• wieńca zębatego, składa się ona z wieńca i zębów, pomiędzy zębami występują przestrzenie, czyli wręby

• piasty, czyli części koła napędowego

• łącznika, który łączy wieniec zębaty i piastę

Koła zębate mogą mieć także różne kształty linii zęba, nie wszystkie są takie same, rozróżnić można następujące kształty zębów: proste, śrubowe, daszkowe, łukowe występujące w przekładaniach stożkowych. Mechanizm działania kół zębatych polega na tym, że podczas pracy obrotowej dwóch kół zęby otaczają się i jednocześnie ślizgają się po sobie. Jest to więc mechanizm, który wymaga bardzo precyzyjnej budowy kół zębatych.

Inżyniera zna także wiele metod kształtowania uzębienia kół zębatych. Do metod kształatowych zalicza się przede wszystkim: przeciąganie, struganie, dłutowanie, frezowanie frezem palcowym lub frezem modułowym krążkowym. Metodą kopiową jest struganie uzębienia według konkretnego kopiału, natomiast do metod obwiedniowych: dłutowanie metodą Maaga lub Fellowsa, struganie według metody Sunderlanda, frezowanie głowicą frezową, która ustawiona jest według okręgu lub według spirali, frezowanie frezem stożkowym ślimakowym, globoidalnym lub walcowym.

Wszystkie wymienione powyżej sposoby kształtowania uzębienia w koła zębate brzmią jak czarna magia dla laika, ale dla profesjonalisty nie kryją żadnej zagadki. Chodzi bowiem o bardzo precyzyjne wykonanie koła zębatego, które teraz w większości wypadków wzięły na siebie maszyny. A maszyna potrzebuje tylko odpowiedniego ustawienia poszczególnych elementów.