Rejsy szkoleniowe dla ciebie

Rejsy szkoleniowe dla ciebie

Marzysz o tym, aby każde swoje wakacje spędzać na morzy i żeglować tam, gdzie masz na to ochotę? W takim razie niezbędne będą ci stosowne uprawnienia, które możesz zdobyć dzięki specjalistom naszej More »

Nowoczesny czarter jachtów

Nowoczesny czarter jachtów

Chorwacja jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów – z jednej strony daje bowiem ogromne możliwości w zakresie wypoczynku, a z drugiej nie jest drogi i dzięki temu staje się konkurencyjny More »

Oferta na czarter jachtów

Oferta na czarter jachtów

Marzysz o tym, aby w końcu złapać wiatr w żagle i odetchnąć od codziennych obowiązków, a wszelkie problemy utopić gdzieś w głębokim morzu? W takim razie nasza oferta na czarter jachtów http://talar-jachting.pl/czartery/akweny/ More »

Może wakacje na jachcie?

Może wakacje na jachcie?

Pływanie jachtem kojarzy nam się z największym możliwym luksusem i wspaniałym wypoczynkiem. I słusznie, ponieważ jest to wyjątkowy sposób na spędzanie czasu, jednak wcale nie taki drogi, jak mogłoby się wydawać. Okazuje More »

Może wakacje na jachcie?

Może wakacje na jachcie?

Spokój i wielkość morza sprawia, że spędzanie wakacji na jego wodach są doskonałą okazją do wypoczynku i możliwością efektywnego zregenerowanie sił po ciężkim roku, w którym musieliśmy mierzyć się z wieloma obowiązkami More »

 

Wszystko o kołach zębatych

Na pewno wielu z nas zastanawiało się kiedyś, czym właściwie są koła zębate. Wiemy, że to element wielu maszyn i mechanizmów stosowanych w technice, inżynierii, a także podstawowych narzędziach używanych w gospodarstwie domowym. Warto jednak wspomnieć, że koła zębate mają określoną budowę i spełniają określone funkcje w poszczególnych mechanizmach. Najogólniej rzecz ujmując koła zębate są elementem czynnym przekładni zębatej, sprzęgła zębatego, pompy zębatej i innych mechanizmów. Koła zębate składają się z:

• wieńca zębatego, składa się ona z wieńca i zębów, pomiędzy zębami występują przestrzenie, czyli wręby

• piasty, czyli części koła napędowego

• łącznika, który łączy wieniec zębaty i piastę

Koła zębate mogą mieć także różne kształty linii zęba, nie wszystkie są takie same, rozróżnić można następujące kształty zębów: proste, śrubowe, daszkowe, łukowe występujące w przekładaniach stożkowych. Mechanizm działania kół zębatych polega na tym, że podczas pracy obrotowej dwóch kół zęby otaczają się i jednocześnie ślizgają się po sobie. Jest to więc mechanizm, który wymaga bardzo precyzyjnej budowy kół zębatych.

Inżyniera zna także wiele metod kształtowania uzębienia kół zębatych. Do metod kształatowych zalicza się przede wszystkim: przeciąganie, struganie, dłutowanie, frezowanie frezem palcowym lub frezem modułowym krążkowym. Metodą kopiową jest struganie uzębienia według konkretnego kopiału, natomiast do metod obwiedniowych: dłutowanie metodą Maaga lub Fellowsa, struganie według metody Sunderlanda, frezowanie głowicą frezową, która ustawiona jest według okręgu lub według spirali, frezowanie frezem stożkowym ślimakowym, globoidalnym lub walcowym.

Wszystkie wymienione powyżej sposoby kształtowania uzębienia w koła zębate brzmią jak czarna magia dla laika, ale dla profesjonalisty nie kryją żadnej zagadki. Chodzi bowiem o bardzo precyzyjne wykonanie koła zębatego, które teraz w większości wypadków wzięły na siebie maszyny. A maszyna potrzebuje tylko odpowiedniego ustawienia poszczególnych elementów.